2024-10-25
Zakup mieszkania to wielkie przedsięwzięcie, do którego należy odpowiednio się przygotować. Warto jest poznać wszystkie dostępne rozwiązania, tak aby uniknąć zbędnych problemów. Wpłata gotówki przed podpisaniem aktu notarialnego wydaje się być dość ryzykowna. Trudno jest trafnie zweryfikować uczciwość drugiej strony transakcji. Właśnie dlatego dobrze jest ustanowić depozyt notarialny, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zapoznaj się z tym wpisem!
Depozyt notarialny to dokument będący formą zabezpieczenia obu stron transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Rachunek powierniczy, na którym będą przechowywane środki, musi zostać ustanowiony u notariusza. Wszystko za sprawą ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. (Prawo o notariacie). Można tam znaleźć zapis, który mówi, że notariusz jest w pełnie odpowiedzialny są fachowe i sumienne zarządzanie depozytem. Kwota, która trafi na omawiane konto bankowe, jest ustalana indywidualnie.
Sprawdź naszą ofertę na mieszkania deweloperskie w Krakowie.
Depozyt notarialny dopuszcza przechowywanie gotówki nie tylko w polskiej walucie, ale również obcych. Istnieje także możliwość przechowywania papierów wartościowych - wyłącznie w formie papierowej (niedopuszczalna wersja elektroniczna), akcji, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych, pozostałych istotnych dokumentów. W absolutnie każdym przypadku konieczne jest wcześniejsze sporządzanie aktu notarialnego. Proces ten przebiega w sposób schematyczny, więc można się do niego odpowiednio przygotować.
Depozyt notarialny ustanawia się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Regulacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. Zawarte są tam informacje dotyczące maksymalnej wysokości taksy notarialnej. Ile zarobi notariusz? Wszystko zależy od wysokości zdeponowanej kwoty. Wynagrodzenie równe jest połowie maksymalnej stawki wskazanej w 3 paragrafie.
Ustanowienie depozytu notarialnego to również pozostałe koszty, takie jak 23% podatku VAT oraz opłata za wypisy aktu notarialnego. Warto jednak pamiętać, że dzięki ochronie środków można zmniejszyć ryzyko utraty nawet kilkuset tysięcy. W przypadku depozytu w wysokości 300 000 zł sporządzenie opisywanego dokumentu będzie kosztować niespełna 1300 zł.
Niejedna osoba zastanawia się, która strona transakcji jest zobowiązana do pokrycia kosztów depozytu notarialnego. Zgodnie z ustawą Prawo o notariacie (art. 89, paragraf 1 i 2) istnieje możliwość podzielenia kosztów po równo. Nie jest to jednak obowiązek, więc kupujący i sprzedający ustalają tę kwestię między sobą.
Zobacz także czym jest umowa przyrzeczona
Zakup mieszkania to niemały wydatek, więc zdecydowana większość nabywców chce uniknąć dodatkowych kosztów. Należy jednak podkreślić, że depozyt notarialny zapewnia poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Notariusz czuwa nad interesami obu stron transakcji, co pozwala uniknąć wielu nieporozumień. Trzeba nadmienić, że jest to bezstronna osoba zaufania publicznego, która jest zobowiązana do pełnienia obowiązków w sposób rzetelny, profesjonalny, uczciwy.
Powierzone pieniądze trafiają na rachunek bankowy stworzony do celów depozytowych. Ma on charakter nienaruszalny, więc notariusz nie może nim swobodnie dysponować. Warto również dodać, że depozyt notarialny nie może zostać zajęty z żadnego tytułu, co niweluje ryzyko jego utraty. W momencie sporządzania dokumentu wskazywane jest konto, na które zostaną przelane środki po sfinalizowaniu transakcji.
Depozyt notarialny dopuszcza wyłącznie bezgotówkową formę transakcji. Nie ma możliwości przechowywania pieniędzy w formie fizycznej. Głównym celem jest wyeliminowanie prawdopodobieństwa zapłaty fałszywymi banknotami. Takie sytuacje nie zdarzają się często, jednak nie można ich całkowicie wykluczyć.
Ustanowienie omawianego dokumentu minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia sporów między stronami transakcji. Osoba kupująca nieruchomość nie musi obawiać się, czy sprzedający wypełni wszystkie swoje obowiązki wynikające z zawarcia umowy. Mowa tutaj o m.in. przeniesieniu własności. Sprzedający ma pewność, że nabywca dysponuje konkretną ilością gotówki.
Ustanowienie depozytu notarialnego nie zawsze wchodzi w grę. Trzeba wiedzieć, że nie ma możliwości przechowywania środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Jest to więc rozwiązanie dedykowane tym, którzy planują nabyć nieruchomość za posiadaną gotówkę. Jak już wspomniano, depozyt dopuszcza przechowywanie również innych ważnych dokumentów powiązanych z transakcją oraz ważnych przedmiotów wymagających weryfikacji przez notariusza. Tylko upoważniona osoba postronna może potwierdzić ich autentyczność i stan.
Depozyt notarialny jest często ustanawiany w trudnych sytuacjach prawnych, do których można zaliczyć m.in. transakcję międzynarodową, podział majątku wspólnego, zniesienie współwłasności, zabezpieczenie spadku (np. w sytuacji, gdy dziedziczy osoba małoletnia).