2024-08-19

Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. W księdze wieczystej znajdują się zapisy dotyczące miedzy innymi danych osobowych właściciela, adresu nieruchomości, a także powierzchni i przeznaczenia nieruchomości czy ewentualnej hipoteki.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to ogólnie dostępny dokument, który zawiera wszystkie kluczowe informacje dotyczące pojedynczej nieruchomości.

Czy warto sprawdzać zapisy zawarte w księdze wieczystej przed podpisaniem umowy przedwstępnej?

Tak. Zweryfikowanie zapisów zawartych w księdze wieczystej zwiększa bezpieczeństwo transakcji oraz dostarcza szczegółowych danych na temat danej nieruchomości.

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?

Każda księga wieczysta podzielona jest na cztery działy, w których zawarte są konkretne informacje. Co ważne, taka przejrzysta budowa dotyczy nie tylko ksiąg wieczystych zakładanych dla nieruchomości lokalowych, ale także dla działek czy domów. W pierwszym dziale KW znajdują się informacje dotyczące nieruchomości, w tym jej dokładne oznaczenie oraz wskazanie adresu, powierzchni, liczby kondygnacji czy ilości pomieszczeń. Dział pierwszy zawiera także dane dotyczące praw przysługujących właścicielowi danej nieruchomości, w tym możliwości korzystania z parkingów i placów zabaw, a także informacje dotyczące udziału w nieruchomości wspólnej.

Zobacz także Jak sprawdzić dewelopera?.

Jakie dane zawarte są w dziale II księgi wieczystej?

W dziale II księgi wieczystej znajdują się informacje dotyczące właściciela lub użytkownika danej nieruchomości. W dziale tym można zatem szukać szczegółowych informacji o właścicielu lub użytkowniku wieczystym. Co ważne, w przypadku większej liczby współwłaścicieli, w dziale drugim zwarte są dane dotyczące wielkości ich udziałów.

Jakie informacje znaleźć można w dziale III księgi wieczystej?

Dział III księgi wieczystej zawiera informacje dotyczące praw i roszczeń związanych z daną nieruchomością. W dziale tym znajdują się wszelkie informacje dotyczące ewentualnych obciążeń nieruchomości, w tym:

  • służebności gruntowych dotyczących tego, kto zgodnie z prawem na możliwość przechodzenia przez daną działkę,
  • służebności przesyłu, które dotyczą praw firm przesyłowych. Informacje zawarte w dziale III są szczególnie ważne dla potencjalnych nabywców nieruchomości, ponieważ zawierają informacje dotyczące możliwych egzekucji z nieruchomości.
  • Czego można się dowiedzieć z działu IV księgi wieczystej?

    Dział IV księgi wieczystej zawiera informacje o hipotekach wraz z podaniem ich:

  • wysokości,
  • waluty,
  • rodzaju.
  • Są to dane dotyczące ewentualnego obciążenia nieruchomości, a zatem są niezwykle ważne dla osób planujących zakup danej nieruchomości.

    Jak zatem znaleźć księgę wieczystą?

    W celu zweryfikowania danych zawartych w księdze wieczystej dotyczącej danej nieruchomości można posłużyć się formatem papierowym lub elektronicznym. Księgi wieczyste w formie papierowej dostępne są do wglądu w sądach rejonowych właściwych dla poszczególnych nieruchomości. Zakładanie i prowadzenie ksiąg wieczystych znajduje się w tym wypadku w kompetencjach wydziałów ksiąg wieczystych. Co ważne, zapoznawanie się z danymi zawartymi w księgach wieczystych nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień, a zatem w obecności pracownika sądu każdy obywatel ma możliwość wglądu w dokument. Poza tym, osoby zainteresowane mogą otrzymać także odpisy zwykłe z ksiąg wieczystych.

    Jak znaleźć elektroniczne księgi wieczyste w Internecie?

    W Internecie działa ogólnopolski elektroniczny rejestr ksiąg wieczystych, który jest na bieżąco aktualizowany przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości. W celu odszukania danego dokumentu konieczne jest posługiwanie się jego numerem. Ta sama zasada dotyczy zarówno dokumentów w formie elektronicznej, jak również ksiąg w wersji papierowej. Jakie zapisy należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto weryfikować zapisy znajdujące się w księdze wieczystej danej nieruchomości. Warto również ponownie sprawdzić zapisy zawarte w dokumencie przed zawarciem właściwej umowy kupna i finalizacją umowy, ponieważ mogło dojść do ich zmiany. Podczas weryfikacji zapisów należy zwracać szczególną uwagę na dane dotyczące:

  • adresu nieruchomości,
  • powierzchni nieruchomości,
  • ewentualnej hipoteki,
  • właściciela nieruchomości,
  • porozumień zawieranych w przypadku kilku współwłaścicieli nieruchomości.
  • Czy jest możliwe rozpoznanie nieaktualnych wpisów w księdze wieczystej?

    Tak. Nieaktualne wpisy, które znajdują się w papierowej wersji każdej księgi wieczystej podkreślone są na czerwono. W przypadku ksiąg wieczystych w formie elektronicznej zapisy te są umieszczane na szarym tle. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy pracownika wydziału, ponieważ przeoczenie istotnych wpisy oraz wzmianek może wpłynąć na zmniejszenie bezpieczeństwa transakcji i narazić kupującego na znaczne starty finansowe.

    Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania deweloperskie w centrum Krakowa.