2024-07-05

Balkon czy taras to dodatkowa przestrzeń przynależna do danego mieszkania. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych szczególnie cenią sobie tego rodzaju rozwiązania, ponieważ zapewniają one miejsce nie tylko do przechowywania rowerów czy suszenia prania, ale także do relaksu i odpoczynku. W wielu wypadkach właściciele balkonów starannie planują i aranżują dostępną przestrzeń czyniąc ją bardziej funkcjonalną i estetyczną. Nie powinni oni jednak zapominać o tym, że w przypadku użytkowania balkonów i tarasów istnieją regulacje dotyczące ich użytkowania.

Jakie zasady dotyczą użytkowania balkonów i tarasów?

Każdy właściciel balkonu może go użytkować w dowolny sposób, który jednak nie może naruszać praw innych użytkowników budynku. W przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni tworzone są dodatkowe regulaminy, które doprecyzowują zasady korzystania z balkonów na danej nieruchomości. Przepisy w sposób ogólny i bardziej szczegółowy określają konieczność zachowania właściwego stanu technicznego i estetycznego balkonu. Poza tym, właściciele balkonów muszą wykonywać lub umożliwiać wykonywanie remontów i innych napraw, które gwarantują bezpieczeństwo i odpowiedni wygląd przestrzeni przynależnej do ich mieszkania.

Jakie mogą być ograniczenia w przypadku użytkowania balkonów?

Jak wspomniano powyżej, właściciele balkonów są zobowiązani do użytkowania przestrzeni w określony sposób. Zabronione jest instalowanie na balkonach ciężkich przedmiotów stanowiących znaczne obciążenie dla konstrukcji budynku. Nie można także zapominać o tym, że jednym z podstawowych ograniczeń jest zakaz grillowania, które może stwarzać potencjalne ryzyko pożaru.

Czy na balkonie można instalować klimatyzację?

Instalacja klimatyzacji na balkonie jest możliwa, jednak przed przystąpieniem do tego rodzaju prac, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zgód. Klimatyzator, którego jednostka zewnętrzna jest montowana na balkonie, może wpływać na estetykę budynku, poziom hałasu oraz komfort sąsiadów. Dlatego też, w większości wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, wymagane jest złożenie wniosku o zgodę na instalację takiego urządzenia.

Czy istnieją ograniczenia w przypadku zabudowywania balustrady balkonu?

Mieszkańcy bloków wielorodzinnych starają się zadbać o swoją prywatność. Zwłaszcza w sytuacji, w której konstrukcja balustrady zaproponowana przez dewelopera temu nie sprzyja. Poza tym, wielu właścicieli dąży do personalizację danej przestrzeni. Warto w tym wypadku pamiętać o tym, że przepisy lokalne oraz regulaminy poszczególnych wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych mogą wprowadzać ograniczenia również w tym zakresie. Zabudowa balustrady może być zatem niemożliwa lub też montaż dodatkowych elementów musi wymagać uzyskania zgody zarządu wspólnoty. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, w którym dana inwestycja w dużym stopniu wpływa na wygląd danego budynku i nawet potencjalnie ingeruje w jego konstrukcję. Te same ograniczenia dotyczą także markiz balkonowych.

Czy zasady i ograniczenia odnoszą się także do roślinności znajdującej się na balkonie?

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych chętnie uprawiają nie tylko tradycyjne rośliny ozdobne, ale także zioła czy warzywa. Coraz więcej osób decyduje się na bardzo ciekawe i kreatywne rozwiązania, które jednak nie zawsze są dozwolone z uwagi na uchwalone przepisy i ograniczenia. W przypadku wielu wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni zabronione jest miedzy innymi wieszanie doniczek z roślinami po zewnętrznej stronie balustrady. Warto także wspomnieć o tym, że ograniczenia mogą także dotyczyć ilości roślin znajdujących się na balkonie. Pędy roślin mogą się bowiem znacznie rozrastać i zaciemniać okna sąsiednich lokali.

Czy przepisy regulują kwestie związane z oświetleniem czy monitoringiem?

Tak. W wielu wypadkach regulaminy uchwalane przez członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wprowadzają ograniczenia w zakresie monitoringu oraz dodatkowego oświetlenia. Zamontowany monitoring nie może bowiem naruszać przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych. Wszystkie urządzenia muszą być zatem montowane w sposób, który nie ingeruje w prywatność innych mieszkańców budynku oraz nie obejmuje zasięgiem części wspólnych danego budynku. W szczególnych przypadkach jest to możliwe, ale wymaga wyrażenia zgody przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Należy dodać, że światło emitowane przez dodatkowe lampy zewnętrzne nie może być skierowane bezpośrednio w okna innych lokali.

Czy na własnym balkonie można wieszać i suszyć pranie?

Tak. Wieszanie i suszenie ubrań na balkonie to dość powszechna praktyka, która nie jest zakazana. Warto jednak w tym przypadku zadbać o to, żeby linki z praniem nie wystawały poza balkon, a ubrania były staranie zabezpieczone przed upadkiem na inne balkony, chodniki czy zaparkowane w pobliżu budynku samochody.

Czy na balkonie można trzepać dywany?

W przypadku wielu spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych trzepanie koców i dywanów na balkonach nie jest dozwolone, ponieważ znajdujące się na nich zanieczyszczenia mogłyby się przedostawać na sąsiednie balkony, chodniki i pojazdy.

Czy właściciele wnęk balkonowych mogą je malować?

Malowanie wnęk balkonowych może znacznie ingerować w spójność estetyczną i architektoniczną danego budynku. Nie zawsze zatem tego rodzaju działanie może być dozwolone. Możliwe jest jednak odświeżenie koloru danego balkonu po uzyskaniu zgody wydanej przez zarząd danej wspólnoty. Dlaczego wprowadzane są ograniczenia związane z użytkowaniem balkonów? Wszystkie regulacje dotyczące użytkowania balkonów i tarasów mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Stosowanie się do przyjętych zasad zapobiega się także konfliktom sąsiedzkim oraz poprawia jakość życia wszystkich mieszkańców.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nowe mieszkania od dewelopera w Krakowie.