2021-07-12
Nie masz pojęcia, gdzie zgłosić zakup mieszkania? Niejedna osoba ma podobny dylemat. Załatwienie wszystkich niezbędnych formalności wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niektóre sprawy urzędowe pochłaniają sporą ilość czasu, a także wymagają zaangażowania. Działanie w chaosie nie jest najlepszą opcją - właśnie dlatego warto jest zapoznać się z poniższymi informacjami, które mogą okazać się sporym wsparciem. Należy podkreślić, że duże znaczenie odgrywa rodzaj nieruchomości (z rynku pierwotnego/wtórnego).
1. Zgłoszenie zakupu mieszkania należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni. Konieczna jest również zapłata podatku, którego wysokość to zwykle kilkadziesiąt złotych. Kwota ta może zostać rozłożona na cztery raty lub zapłacona w całości, więc jest to indywidualna decyzja. Trzeba wiedzieć, że stawka podatkowa jest inna w niemal każdej gminie. Jeśli wysokość rocznego podatku nie przekroczy 8,51 zł, to nie ma konieczności zapłaty należności. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji wezwanie do zapłaty nie zostanie wysłane.
2. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego jest równoznaczny z uniknięciem obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy podkreślić, że wynosi on 2% od wartości rynkowej nieruchomości. Wynika to z faktu, że firma deweloperska jest czynnym podatnikiem VAT, a więc nabywca nieruchomości nie jest narażany na nadprogramowe koszty.
3. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego konieczna jest zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości nieruchomości. Bywa tak, że niezbędne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Dotyczy to w szczególności lokali mieszkaniowych, których cena została mocno zaniżona. Wiele osób sztucznie obniża ceny nieruchomości w celu obniżenia wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest to nieuczciwe względem Urzędu Skarbowego, co może nieść za sobą kary finansowe. Procentowa wartość opisywanego podatku może zostać obliczona przez notariusza.
4. Podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest obowiązkowy również w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które oferowane są od czynnego podatnika VAT.